ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha
Previous Next

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

خرس قطبی

خرس‌های قطبی در صفحات یخی قطب شمال پرسه می‌زنند و در آب‌های ساحلی آن منطقه شنا می‌کنند. آن‌ها در رده پستانداران دریایی طبقه‌بندی می‌شوند زیرا اغلب عمر خود را در یخ دریا می‌گذرانند. خرس‌های قطبی شناگران ماهری هستند و از پنجه‌های جلویی خود برای شنا کردن استفاده می‌کنند و پاهای عقب خود را مانند یک سکان صاف نگه می‌دارند. دیده‌شده برخی از خرس‌های قطبی تا ۲۰۰ مایل (۳۲۲ کیلومتر) از ساحل دور شده‌اند اگرچه احتمالاً بیشتر مسیر را بر روی صفحات یخ شناور بوده‌اند. بااین‌حال علاقه زیادی به شنا کردن در مسیرهای طولانی ندارند چون انرژی زیادی از بزرگ‌سالان می‌گیرد و می‌تواند برای خرس‌های جوان مهلک باشد. خرس‌های قطبی جذاب و زیبا اما درندگانی قدرتمند هستند و به‌طورمعمول از انسان‌ها نمی‌ترسند که می‌تواند آن‌ها را خطرناک سازد.

سازگاری با قطب شمال

خرس‌های قطبی دریکی از سردترین مناطق زمین زندگی می‌کنند. سازگاری با قطب شمال آن‌ها را به‌طور منحصربه‌فردی برای زندگی در زیستگاه‌های یخ‌زده مناسب کرده است. خز آن‌ها از خز هر خرس دیگری ضخیم‌تر است و حتی زیر پنجه‌های خرس را پوشانده تا آن‌ها را گرم نگه دارد و همچنین خرس بتواند بر روی یخ راه برود. کل بدن خرس قطبی را خز سفیدرنگی پوشانده است تا بتواند در محیط برفی و یخ مخفی شود اما آن‌ها دارای پوستی سیاه‌رنگ هستند تا گرما را جذب کند. لایه‌ای ضخیم از چربی در زیر خز آن‌ها وجود دارد که به عایق شدن بدن و گرم ماندن و همچنین شناوری خرس درون آب کمک می‌کند. گردن بلند و جمجمه باریک خرس قطبی احتمالاً در شنا کردن و همچنین به گرم کردن هوایی که تنفس می‌کند، کمک می‌کند. پاهای جلویی خرس قطبی پهن و به شکل پارو هستند که خرس‌ها را شناگران ماهری می‌سازد.

شکار کردن

خرس‌های قطبی بزرگ‌ترین گوشت‌خواران زمین هستند که فقط خرس‌های قهوه‌ای جزیره کودیاک در جنوب غربی آلاسکا با آن‌ها رقابت می‌کنند. خرس‌های قطبی در منطقه زندگی خود ارباب هستند و هیچ دشمن طبیعی ندارند، آن‌ها در بالای زنجیره غذایی در زیست قطب شمال قرار دارند. این درندگان قدرتمند معمولاً خوک‌های آبی را شکار و از چربی آن تغذیه می‌کنند، باقیمانده خوک‌های آبی شکار شده غذای بسیاری از دیگرگونه‌های حیات‌وحش قطب شمال است. خرس‌های قطبی نقشی حیاتی در اکوسیستم خود ایفا می‌کنند. آن‌ها در جستجوی خوک آبی به مناطقی که یخ‌های در حال حرکت شکسته شده‌اند جایی که ممکن است خوک‌های آبی به سطح آب بیایند دائماً رفت‌وآمد می‌کنند همچنین در کناره‌های یخ و سوراخ‌های تنفس خوک آبی در کمین می‌نشینند. آن‌ها ۵۰ درصد از وقت خود را صرف شکار می‌کنند بااین‌حال امکان دارد که فقط یک یا دو بار از هر ده مرتبه شکار خوک آبی موفق شوند آن‌ها را بگیرند. دیده‌شده که خرس‌های قطبی از لاشه نهنگ‌ها، تخم پرندگان و به‌ندرت از گیاهان نیز تغذیه کنند. آن‌ها در جستجوی غذا مسافت‌های بسیاری را سفر می‌کنند.

تولیدمثل و رفتار

خرس‌های قطبی باردار در تابستان و پاییز خیلی غذا می‌خورند تا چربی کافی برای زنده ماندن در دوره غارنشینی ذخیره کنند. آن‌ها در ماه اکتبر و نوامبر به جستجوی لانه جهت به دنیا آوردن بچه‌ها می باشند. اغلب زایشگاه‌های آن‌ها در مکان‌هایی قرار دارد که از برف انباشته‌شده است، آن‌ها در توده‌های یخ عمیق لانه‌های خود را حفر می‌کنند. اغلب ماده‌ها یک یا دو توله یک پوندی (۴۵۳ گرم) به دنیا می‌آورند. بچه‌ها از نوامبر تا ژانویه هنگامی‌که مادران در خواب زمستانی هستند به دنیا می‌آیند. توله‌های جوان تقریباً ۲۸ ماه با مادرشان زندگی می‌کنند تا مهارت‌های زندگی در شمال دور را بیاموزند. ماده خرس‌ها به‌شدت از بچه‌ها محافظت می‌کنند اما هیچ کمکی از جفت‌های نر تنهای آن‌ها دریافت نمی‌شود. در حقیقت ممکن است خرس‌های قطبی نر بچه‌های خودشان را بکشند. خرس‌های قطبی ماده می‌توانند پنج بار در طول عمرشان باردار شوند که یکی از کمترین نرخ تولیدمثل پستانداران است. آن‌ها به‌جز هنگام جفت‌گیری و پرورش توله‌ها معمولاً در بزرگ‌سالی تنها هستند. برخلاف خرس‌های قهوه‌ای، خرس‌های قطبی نر و خرس‌های ماده‌ای که بچه ندارند به خواب زمستانی فرو نمی‌روند.

محدوده و زیستگاه

خرس‌های قطبی فقط در قطب شمال یافت می‌شوند. مهم‌ترین زیستگاه آن‌ها کناره‌های یخ‌های بسته‌شده است جایی که جریان‌ها و بادها فعل‌وانفعال دارند و دائماً یخ‌ها ذوب‌شده و دوباره شکل می‌گیرند و تکه‌های یخ و فضاهای باز بین یخ‌ها در اقیانوس ایجاد می‌شود، آنجا مکانی است که خرس‌های قطبی می‌توانند بیشترین تعداد خوک آبی را پیدا کنند. آن‌ها در قطب شمال به ۱۹ زیرگروه تقسیم می‌شوند شامل آلاسکا، کانادا، روسیه، گرینلند و نروژ، آخرین اطلاعات نشان می‌دهد که جمعیت ۳ زیرگروه در حال کاهش است و خطر بالقوه‌ای در آینده ناشی از تغییرات آب و هوایی برای آن‌ها وجود دارد. به دلیل از بین رفتن یخ دریا ناشی از تغییرات آب و هوایی، در ماه مه ۲۰۰۸ ایالات‌متحده خرس‌های قطبی را تحت قانون گونه‌های در معرض خطر و در لیست گونه‌های تهدید شده قرار داد.

محدوده زندگی خرس قطبی

محدوده ۱۹ زیرگروه خرس قطبی

خرس قطبی
 نام علمی  Ursus maritimus
 خانواده  Ursidae
 رده  پستاندار
 زیستگاه  قطب شمال
 تغذیه  گوشت خوار
 وضعیت بقاء   آسیب پذیر 
 طول عمر  ۲۵ تا ۳۰ سال
 اندازه  ۷٫۲۵ – ۸ فوت ( ۲٫۲ – ۲٫۴ متر )
 وزن  ۹۰۰ تا ۱۶۰۰ پوند ( ۴۰۸ تا ۷۲۶ کیلوگرم )
 سرعت  ۳٫۴ مایل ( ۵٫۵ کیلومتر ) در ساعت

Polar bear

خرس قطبی

منابع :

1- www.nationalgeographic.com

2- www.defenders.org

3- www.worldwildlife.org

ترجمه : کودک دانا دات آی آر

www.koodakedana.ir

شیر

تیر 12, 1396 23593

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
logo-samandehi

Copyright © 2017 - 2021 koodakedana.ir
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY