ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کشیم کوچک

Little grebe

کشیم کوچک
کشیم کوچک

کشیم ها پرندگانی منحصراً آبزی و غواصان ماهری هستند که کمتر پرواز می‌کنند. برخلاف غواص‌ها پاهایشان پرده ندارد ولی انگشتان پا در طرفین پره دار است و با زندگی آبی سازش کامل نشان می‌دهد. پاهای آن‌ها کوتاه و در قسمت عقب سطح شکمی قرار دارد. بال‌های کوتاه و دم تحلیل رفته‌ای دارند به‌طوری‌که بی دم به نظر می‌رسند. هنگام پرواز سر خود را پایین نگه می‌دارند. نر و ماده آن‌ها هم‌شکل است. روی توده‌های گیاهان شناور در آب آشیانه می‌سازند. از ماهی‌های کوچک، سخت‌پوستان، نرم‌تنان، حشرات و بعضی گیاهان آبزی تغذیه می‌کنند.

توصیف کشیم کوچک:

کشیم کوچک کوچک‌ترین عضو خانواده کشیم ها است. پرنده‌ای کوتاه و کوچک با دنباله‌ای نسبتاً کوتاه (نسبتاً بدون دم) است. کشیم کوچک از فاصله دور سیاه‌رنگ به نظر می‌آید اما به‌وسیله دوربین دوچشمی و در نور یک وصله قهوه‌ای خرمایی‌رنگ بر روی گلو و کناره‌های گردن کشیم کوچک دیده می‌شود. پهلوهای پرنده قهوه‌ای کم‌رنگ و انتهای پشت آن بسیار روشن‌تر و تقریباً سفید است. گوشه‌های نوک یک علامت به رنگ زرد دارد. در فصل زمستان پرندگان پرهای زینتی تابستان را از دست می‌دهند و قسمت‌های پایینی به رنگ زرد نخودی می‌شود درحالی‌که پشت آن‌ها قهوه‌ای تیره می‌شود. رنگ جوجه‌ها خاکستری روشن است و مانند اغلب کشیم های جوان سر و گردنی راه‌راه دارند.

همه اعضای خانواده برای غواصی تربیت‌شده‌اند و برای کمک به شنای زیرآب، پاهای بدون پرده آن‌ها در انتهای دنباله بدنشان قرارگرفته است. در حقیقت یک کشیم بر روی زمین خیلی خوب راه نمی‌رود و جز برای زادوولد به‌ندرت به ساحل می‌آید.

زیست‌شناسی کشیم کوچک:

کشیم ها عمدتاً ماهی‌خوار هستند و کشیم کوچک مستثنا نیست اما ازآنجایی‌که نسبت به دیگر اعضای خانواده ماهی‌های کوچک‌تری می‌گیرند، می‌توانند به تالاب‌هایی بروند که برای جمع شدن ماهی‌های بزرگ خیلی کوچک هستند. این مورد به آن‌ها اجازه انتخاب گستره بزرگی از زیستگاه‌ها را می‌دهد. بااین‌حال آن‌ها پرندگانی بسیار خجالتی هستند و اغلب در خفا هستند در امتداد حاشیه‌های آب غواصی می‌کنند یا هنگامی‌که مضطرب می‌شوند در میان نی‌ها ناپدید می‌شوند . عموماً کشیم کوچک ۴ تا ۶ تخم می‌گذارد که از ماه آوریل در یک لانه شناور تشکیل‌شده از پوشش گیاهی که به گیاهان آبی زیرزمین متصل است گذاشته می‌شود.

کشیم های جوان معمولاً بر روی پشت بالغ‌ها حمل می‌شوند و با ماهی‌های کوچک، خانواده خرچنگ‌ها و نرم‌تنان تغذیه می‌شوند. کشیم ها اغلب پر به جوجه‌های خود می‌دهند تا آن‌ها پرها را ببلعند، این کار باعث می‌شود یک پوشش حفاظتی در معده جوجه‌ها ایجاد شود و از امکان آسیب به معده توسط استخوان‌های ماهی پیشگیری کند.

محدوده کشیم کوچک:

کشیم کوچک در اروپا از جنوب اسکاندیناوی به سمت کشورهای بالتیک و جنوب مدیترانه، ترکیه و فلسطین گسترش‌یافته است. آن‌ها همچنین در آفریقا، جزایر مدیترانه و در سراسر آسیا تا ژاپن و پاپوا گینه‌نو وجود دارند. تعداد زیادی از این پرنده زمستان‌ها به ایران می‌آیند.

زیستگاه کشیم کوچک:

در آبگیرها، دریاچه‌ها و مانداب ها زندگی و زادوولد می‌کنند. اغلب در دریاچه‌های پارک‌ها، حفره‌ها و مخازن آب دیده می‌شوند همچنین در خلیج‌های ساحلی و دهانه رودها ظاهر می‌شوند.

وضعیت حفاظت کشیم کوچک:

کشیم کوچک در طبقه حداقل نگرانی قرار دارد.

تهدیدات کشیم کوچک:

به‌عنوان پرنده‌های آبی به آلودگی‌های ناشی از کشاورزی و هرگونه مواد شیمیایی که امکان دارد راه خود را به زیستگاه آن‌ها پیدا کند، حساس هستند.

کشیم کوچک

 نام علمی Tachybaptus ruficollis
خانواده
Podicipedidae
 رده  پرنده
 وضعیت بقاء   حداقل نگرانی 
 طول ۲۵ سانتیمتر


کشیم کوچک

Little grebe

منابع :

- www.arkive.org

- پرندگان ایران، سازمان حفاظت محیط زیست ۱۳۶۲

کودک دانا دات آی آر

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
logo-samandehi

Copyright © 2017 - 2021 koodakedana.ir
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY