ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 عطارد

تصویر نزدیک از عطارد که حفره های سطح را نشان می دهد - فضاپیمای مسنجر (ناسا)

 تصویررنگی کاذب از عطارد که از فضاپیمای مسنجر گرفته شده است(ناسا)

 تصویررنگی کاذب از عطارد که از فضاپیمای مسنجر گرفته شده است(ناسا)

 

توقف بعدی ما در سفر به منظومه شمسی سیاره کوچکی است که عطارد (تیر) نام دارد. عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید و کوچکترین سیاره منظومه شمسی است. عطارد یک دور مدار دور خورشید را 88 روز (زمینی) تکمیل می کند. این سیاره دارای گردش وضعی بسیار آهسته می باشد. 58 روز (زمینی) طول می کشد تا عطارد یک چرخش کامل حول محور خود داشته باشد. به دلیل نزدیک بودن به خورشید فقط می توان آن را قبل از طلوع آفتاب در شرق و پس از غروب آفتاب در غرب مشاهده کرد. هرگز بیش از 27 درجه دورتر از خورشید قابل دیدن نیست.

یک جهان خشک داغ و سرد

عطارد تقریبا هیچ اتمسفری (جوی) ندارد. دانشمندان معتقدند که احتمال دارد عطارد در گذشته اتمسفر ضخیمی داشته است اما توسط بادهای قوی خورشیدی از بین رفته است. اتمسفر زمین به حفظ دمای نسبتا یکنواخت در اطراف سیاره کمک می کند . برخلاف آن محدوده دمایی عطارد از 800 درجه فارنهایت (427 درجه سانتیگراد) در طول روز تا 279- درجه فارنهایت (173- درجه سانتیگراد) در شب متغیر می باشد. در واقع جهانی بسیار نامهربان است.

ویژگی های عطارد

عطارد اولین بار در سال 1974 میلادی توسط کاوشگر مارینر10 ناسا مورد کاوش قرار گرفت. در سه سری پرواز در ارتفاع کم، کاوشگر موفق به نقشه برداری از سطح سیاره گردید. هنگامی که عکس ها بر روی زمین دریافت شد احتمال داشت ویژگی های آن به راحتی با ماه اشتباه گرفته شود. با اینحال سطح عطارد تقریبا به طور کامل پوشیده از دهانه هایی می باشد، ماه مناطق باز بیشتری دارد که به عنوان ماریا شناخته می شود که عمدتا بدون حفره هستند. عطارد فقط یک منطقه باز مهم دارد که به حوزه کالریس (Caloris basin) شناخته می شود. به نظر می رسد این مناطق باز توسط جریان های انفجاری اخیر شکل گرفته اند که ممکن است دهانه های قدیمی تر را پر کرده باشند. همچنین صخره های شیب داری به اسم روپ وجود دارد که 6300 فوت (1920 متر) از سطح دره ارتفاع دارند. در سال 2008 فضاپیمای دیگری به سمت عطارد رفت. این فضاپیما مسنجر (MESSENGER) نام داشت که برای شناسایی سطح عطارد، محیط فضایی، شیمی خاک و تجسس آن فرستاده شد. مسنجر دوربین هایی با وضوح تصویر بالا با خود برد که بسیاری از ویژگی های جدید و نواحی جدیدی که قبلا در ماموریت مارینر دیده نشده بود را آشکار ساخت. مسنجر برنامه ریزی شده بود که در مارس 2011 به درون مدار دور عطارد وارد شود جایی که یک سال تمام از سطح این سیاره نقشه برداری کرد. تصاویر جدید نشان داد که سطح عطارد بر خلاف ماه و مریخ همگن تر، قدیمی تر و دارای دهانه های بیشتری می باشد.

تصویر دهانه دوحلقه ای در عطارد با قطر 180 مایل که توسط فضاپیمای مسنجر گرفته شده است(ناسا)

 تصویر رنگی دهانه Praxiteles در عطارد که جزئیات دهانه را نشان می دهد(فضاپیمای مسنجر- ناسا)  تصویر دهانه Eastman در عطارد که توسط فضاپیمای مسنجر گرفته شده است (ناسا)

 

آمار عطارد

 قطر  4880 کیلومتر
 تعداد قمر  0
 میانگین فاصله تا خورشید  57910000 کیلومتر
 دوره حرکت وضعی  58/65 روز (زمینی)
 دوره حرکت انتقالی  87/97 روز (زمینی)
 خروج از مرکز مداری  0/206
 انحراف مداری  7/004 درجه
 انحراف محوری  0 درجه
 میانگین درجه حرارت سطح  179 درجه سانتیگراد
 ترکیب اصلی اتمسفر  هلیم
 عمق اتمسفر  جزئی
 قدر ظاهری  1/9-

 تعاریف :

حرکت وضعی : چرخش یک سیاره به دور محور گردش خود.

حرکت انتقالی : چرخش یک سیاره بر روی مسیر بیضی شکل به دور خورشید.

انحراف مداری : فاصله زاویه بین صفحه مداری و یک صفحه دیگر، به عنوان صفحه مرجع (معمولا صفحه دایره البروج یا صفحه استوای سماوی) است. در منظومه شمسی انحراف مداری به زاویه میان صفحه مداری سیارات و صفحه دایرةالبروج، می‌باشد.

دایرةالبروج : مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید نسبت به زمین، بر روی کره سماوی است. این دایره در حقیقت مدار حرکت انتقالی زمین را به دور کره خورشید مشخص می‌کند و در واقع طرح مدار زمین بر کره آسمان است یعنی دایره‌ای است که از تلاقی سطح مدار حرکت انتقالی زمین با کره آسمان که آن را اصطلاحاً فلک ثوابت نامیده‌اند پیدا می‌شود.

انحراف محوری : اصطلاحی در ستاره‌شناسی است و به زاویه بین محور چرخش اجسام و خط عمود بر صفحه مداری آنها گفته می‌شود. طی حرکت جسم در مسیر مداری خود، مقدار انحراف محوری تغییری نمی‌کند؛ اما خط انحراف سیاره در هنگام یک دور گردش کامل به دور خورشید در یک دایره و به میزان ۳۶۰ درجه حرکت می‌کند.

خروج از مرکز مداری : یکی از پارامترهای مداری است که بیانگر مقدار کشیدگی مدارهای بیضوی شکل می باشد. طبق قانون اول کوپلر مدار سیارات دایره ای نیست و بیضی است. برای نمایش شباهت این بیضی با دایره از واحدی استفاده می شود که به آن خروج از مرکز می گویند.

قدر ظاهری : مقیاسی عددی از روشنایی اجرام سماوی که از دید ناظر در زمین است که هرچه مقدار آن کمتر باشد نورانی تر است.

Mercury

عطارد

منبع : seasky.org

ترجمه : کودک دانا

www.koodakedana.ir

زحل

مرداد 25, 1396 18629

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
logo-samandehi

Copyright © 2017 - 2021 koodakedana.ir
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY