ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

خورشید

 

توپی از گاز داغ
سفرمان را از مرکز منظومه شمسی آغاز می کنیم. در آنجا توپ غول پیکری از گاز را می یابیم آنقدر حجیم است که فشار بی اندازه ای در آن یک واکنش ترکیبی را بوجود آورده است. این توپ یکی از ستاره های زرد با اندازه متوسط در آسمان است که نام آن خورشید است. خورشید یکی از معمولی ترین ستاره ها در جهان می باشد. در این کوره کیهانی اتم های هیدروژن با اتم های هلیوم ترکیب می شوند (همجوشی هسته ای هسته هیدروژن به هلیوم) و مقدار زیادی انرژی آزاد می کنند. دانشمندان معتقدند که این واکنش در حدود 5 میلیارد سال است که انجام می شود و احتمال دارد 5 میلیارد سال دیگر ادامه یابد. در آن زمان ذخیره هیدروژن خورشید تمام خواهد شد و عناصر سنگین تری شروع به گداختن می کنند که باعث می شود خورشید به اندازه یک غول قرمز متورم شود و در این فرایند اکثر سیاره های داخلی را خواهد خورد. درنهایت خورشید زندگی خود را به پایان خواهد رساند با یک بدن سرد و بدون نور که به عنوان یک کوتوله سیاه شناخته می شود.

حقایقی درمورد خورشید
خورشید بزرگترین عضو منظومه شمسی می باشد. قطر آن بیشتر از 863،482 مایل (1،390،000کیلومتر) است. واکنش های هسته ای درون خورشید دمای سطح آن را به بیش از 10832 درجه فارنهایت (6000 درجه سانتیگراد) می رساند. تابش نور خورشید (تشعشع) در طول موج هایی شامل امواج رادیویی، میکروویو، مادون قرمز، نور مرئی، اشعه ماورای بنفش، اشعه ایکس و اشعه گاما اندازه گیری می شود. مانند دیگر اعضای منظومه شمسی، خورشید نیز در مرکز خود می چرخد. برخلاف دیگر اعضاء، خورشید منطقه ی استوایی خود را سریعتر از مناطق قطبی می چرخاند، منطقه ی استوایی هر 27 روز یکبار می چرخد درحالیکه مناطق قطبی هر 34 روز یکبار می چرخند.

خصوصیات خورشید :
اگرچه به نظر می رسد تابش نور خورشید بر ما ثابت است اما خورشید خیلی از ثبات به دور است. طوفان های مغناطیسی و غیر متعارف باعث تعدادی پدیده منحصر به فرد می شود. هنگامی که ما از طریق یک فیلتر خورشیدی برای کاهش نور به خورشید نگاه می کنیم گاهی اوقات بر روی سطح آن لکه های تاریکی دیده می شود این لکه ها به عنوان لکه های خورشید شناخته شده اند، آنها در واقع قسمت هایی از سطحی هستند که چند صد درجه خنک تر از محیط پیرامون خود می باشند، شعله های عظیم گاز داغ که تشعشعات ناگهانی خورشید نامیده می شوند و برجستگی های خورشید چندصد هزار مایل در فضا پرتاب می شوند و همچنین یک جریان از ذرات یونیزه که باد خورشید نامیده می شود با سرعت یک میلیون مایل در ساعت به سمت مناطق دور منظومه شمسی می وزد.
خورشید فرصتی منحصر به فرد برای ما بوجود آورده تا بتوانیم در مورد چگونگی فعالیت های یک ستاره مطالعه کنیم. خورشید تنها ستاره ای در جهان است که به اندازه ای به ما نزدیک می باشد که می توانیم سطح آن را ببینیم.

 

آمار مربوط به خورشید :

قطر   ........     863400 مایل (1390000 کیلومتر)
دمای سطح  ........    6000 درجه سانتیگراد
دمای داخلی  ........    15000000 درجه سانتیگراد
دوره چرخش  ........    36-25 روز
عمر تخمینی  ........    4/5 میلیارد سال
ترکیب شیمیایی اولیه  ........    هیدروژن
قدر ظاهری   ........    26/8-
( قدر ظاهری : مقیاسی عددی از روشنایی ستارگان از دید ناظر در زمین است. هرچه مقدار آن کمتر باشد ستاره نورانی تر است. )

 

The Sun

خورشید

منبع : seasky.org

ترجمه : کودک دانا

زحل

مرداد 25, 1396 18630

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
logo-samandehi

Copyright © 2017 - 2021 koodakedana.ir
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY