ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ناهید

  تصویر راداری ماژلان از ناهید که ویژگی های مختلف زمین شناختی آن را نشان می دهد (ناسا)
تصویر گرفته شده از فضاپیمای گالیله که ناهید و ابرهای آن را نشان می دهد (ناسا)
عکس گرفته شده از مارینر10 که ابرهای متراکم ناهید را نشان می دهد (ناسا)

الهه عشق و زیبایی

توقف بعدی ما سیاره است که به طور کامل پوشیده از ابرهای سفید متراکم می باشد، نام این سیاره ناهید است که به عربی به آن زهره می گویند و نام لاتین آن ونوس می باشد. نام ونوس از الهه عشق و زیبایی رومی گرفته شده است. این سیاره با عناوین جواهر آسمان و ستاره صبحگاهی شناخته می شود. ناهید در آسمان بسیار روشن است و از زمان ماقبل تاریخ آن را می شناخته اند. گاهی از ناهید به عنوان سیاره خواهر زمین نام برده می شود زیرا از نظر جرم و اندازه به هم نزدیک هستند. ناهید از نظر چرخش با تمام اعضای منظومه شمسی متفاوت است به دلیل این که چرخش آن از شرق به غرب می باشد به این معنا که برعکس می چرخد (خورشید در غرب طلوع و در شرق غروب می کند). واقعیت عجیب دیگر در مورد این سیاره این است که یک شبانه روز آن طولانی تر از یک سال است! 225 روز زمینی طول می کشد تا ناهید یک دور کامل به دور خورشید بگردد در حالیکه 243 روز طول می کشد تا یکبار حول محور خود بچرخد.

چشم انداز سه بعدی از ناهید که آتشفشان Sapas Mons را نشان می دهد (ناسا)
تصویر نزدیک راداری گرفته شده توسط ماژلان (ناسا)
تصویر سه بعدی از ناهید که آتشفشان Maat Mons را نشان می دهد (ناسا)

ابری که یک گلخانه را بوجود آورده است

ناهید برخلاف ظاهر بیرونی جهانی بسیار نامهربان است. این سیاره از یک اتمسفر فشرده ضخیم که به طور عمده شامل دی اکسید کربن می باشد پوشیده شده است که تقریبا هیچ بخار آبی در آن وجود ندارد. در واقع اتمسفری بسیار ضخیم که باعث ایجاد فشاری در سطح سیاره به میزان 92 برابر فشار سطح زمین شده است. دی اکسید کربن اجازه می دهد که نور خورشید به سطح سیاره بتابد اما مانع از فرار دوباره آن به فضا می شود. این کار به یک گلخانه بسیار شباهت دارد و به دلیل این اثر گلخانه ای، دمای سطح سیاره به بالای 900 درجه فارنهایت (482 درجه سانتیگراد) می رسد. چیزی که آن را بدتر می کند این است که در لایه ضخیم ابرها در جو قطرات اسید سولفوریک وجود دارد. هیچ آبی در ناهید وجود ندارد اما استخرهایی از اسید سولفوریک قوی را می توان یافت. به هرحال در زیر ابرهای لطیف و بی گناه می توان ناهید را به راحتی با جهنم، دنیای تبهکاران اشتباه گرفت.

  فضاپیمای ونرا 13 این تصویر را از سطح ناهید در یکم مارس 1982 گرفته است. این فضاپیما 2 ساعت و 7 دقیقه بر روی ناهید دوام آورد و پس از آن از فشار و گرمای شدید نابود شد

ویژگی های ناهید

تا همین اواخر پوشش ابری متراکم روی ناهید مانع از هر تلاشی برای مشاهده سطح آن می شد. سفینه فضای مارینر تنها می توانست تصاویر ابرها را ارسال کند. پیشرفت های واقعی با پایونیر ونوس (Pioneer Venus) در سال 1978، ماژلان (Magellan) در سال 1980 و دو کاوشگر فضایی شوروی در سال 1982 بدست آمد. پایونیر ونوس توانست تصاویری از سطح سیاره با وضوح تصویر پایین بفرستد. دو کاوشگر شوروی با نام ونرا (Venera) بر روی سطح ناهید نشستند اما قبل از اینکه از فشار و دمای شدید نابود شوند توانستند تعدادی عکس ضعیف ارسال کنند. با این وجود عکس ها یک ناحیه سنگلاخی بی حاصل را نشان دادند. ماژلان با استفاده از رادار، نقشه برداری از سیاره را با جزئیات انجام داد، این تصاویر، سطحی نسبتا جوان را نشان می دادند که شامل مناطقی پوشیده از جریان های مواد مذاب و مناطقی کوهستانی بود. هزاران آتشفشان و دهانه های برخوردی بیشماری بر روی سطح سیاره وجود دارد. ناهید سیاره ای بسیار فعال است که در معرض تغییرات دایمی است.

 قطر  12103 کیلومتر
 تعداد قمر  0
 میانگین فاصله تا خورشید  108200000 کیلومتر
 دوره حرکت وضعی  243 روز (زمینی)
 دوره حرکت انتقالی  224/7 روز (زمینی)
 خروج از مرکز مداری  0/007
 انحراف مداری  3/39 درجه
 انحراف محوری  3 درجه
 میانگین درجه حرارت سطح  482 درجه سانتیگراد
 ترکیب اصلی اتمسفر  دی اکسید کربن
 فشار اتمسفر  92 بار
 عمق اتمسفر  161 کیلومتر
 قدر ظاهری  4/4-

 تعاریف :

حرکت وضعی : چرخش یک سیاره به دور محور گردش خود.

حرکت انتقالی : چرخش یک سیاره بر روی مسیر بیضی شکل به دور خورشید.

انحراف مداری : فاصله زاویه بین صفحه مداری و یک صفحه دیگر، به عنوان صفحه مرجع (معمولا صفحه دایره البروج یا صفحه استوای سماوی) است. در منظومه شمسی انحراف مداری به زاویه میان صفحه مداری سیارات و صفحه دایرةالبروج، می‌باشد.

دایرةالبروج : مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید نسبت به زمین، بر روی کره سماوی است. این دایره در حقیقت مدار حرکت انتقالی زمین را به دور کره خورشید مشخص می‌کند و در واقع طرح مدار زمین بر کره آسمان است یعنی دایره‌ای است که از تلاقی سطح مدار حرکت انتقالی زمین با کره آسمان که آن را اصطلاحاً فلک ثوابت نامیده‌اند پیدا می‌شود.

انحراف محوری : اصطلاحی در ستاره‌شناسی است و به زاویه بین محور چرخش اجسام و خط عمود بر صفحه مداری آنها گفته می‌شود. طی حرکت جسم در مسیر مداری خود، مقدار انحراف محوری تغییری نمی‌کند؛ اما خط انحراف سیاره در هنگام یک دور گردش کامل به دور خورشید در یک دایره و به میزان ۳۶۰ درجه حرکت می‌کند.

خروج از مرکز مداری : یکی از پارامترهای مداری است که بیانگر مقدار کشیدگی مدارهای بیضوی شکل می باشد. طبق قانون اول کوپلر مدار سیارات دایره ای نیست و بیضی است. برای نمایش شباهت این بیضی با دایره از واحدی استفاده می شود که به آن خروج از مرکز می گویند.

قدر ظاهری : مقیاسی عددی از روشنایی اجرام سماوی که از دید ناظر در زمین است که هرچه مقدار آن کمتر باشد نورانی تر است.

 Venus - زهره - ناهید

منبع : www.seasky.org

ترجمه : کودک دانا

www.koodakedana.ir

زحل

مرداد 25, 1396 18629

 

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
logo-samandehi

Copyright © 2017 - 2021 koodakedana.ir
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY