ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بهرام - مریخ

منظره ای از دهانه ویکتوریا بر روی مریخ که توسط مدارنورد اکتشافی مریخ ارسال شده است ( ناسا )
تصویر نزدیک از آتشفشان المپوس که توسط مدارگرد وایکینگ ارسال شده است ( ناسا )
تصویر سیاره مریخ که توسط نقشه بردار کره ارسال شده است ( ناسا )

پشت سر ما در منظومه شمسی یک جهان زیبای سرخ‌فام وجود دارد. نام این سیاره بهرام (به عربی مریخ و به لاتین مارس) و چهارمین سیاره از خورشید است. مریخ یا همان مارس به اسم یکی از خدایان جنگ در روم باستان نام‌گذاری شده است چون رنگ آن‌یک میدان جنگ خونین را به یاد می‌آورد. ستاره شناسان اولیه اعتقاد داشتند که خطوط تاریک و ضعیفی را بر سطح سیاره می‌بینند، برخی معتقد بودند این خطوط، کانال‌های مصنوعی ساخته‌شده بوده‌اند که به برخی از گمانه‌زنی‌ها در مورد زندگی هوشمندانه در مریخ منجر شد. بعدها این خطوط به‌عنوان توهم نوری مطرح شدند. در مأموریت‌های بدون سرنشین به این سیاره هیچ مدرکی از چیزی که کانال نامیده می‌شد به دست نیامد.

بااین‌حال هیچ عضوی در منظومه شمسی وجود ندارد که ما را بیشتر از مریخ تحریک کرده باشد. تا همین امروز مریخ برای زندگی فرازمینی بیشترین احتمال نامزدی را دارد. درواقع اعتقاد بر این است که سرچشمه شهاب‌سنگ‌هایی که اخیراً در قطب جنوب کشف‌شده‌اند از سیاره سرخ بوده است. ممکن است این سنگ‌های مریخی کهن دارای فسیل‌هایی از باکتری‌های کوچک باشند. اگر این موضوع درست باشد اولین شواهدی خواهد بود که وجود زندگی در دیگر سیارات به‌غیراز زمین را نشان می‌دهد.

تصویر دیواره Cape St. Vincent در دهانه ویکتوریا که مریخ نورد فرصت ارسال کرده است ( ناسا )
تصویر یک مشخصه به اسم Husband Hill که توسط مریخ نورد روح ارسال شده است ( ناسا )
تصویری از یخ آب در سطح مریخ که توسط فضاپیمای وایکینگ ارسال شده است ( ناسا )

سیاره سرخ

نام‌گذاری سیاره سرخ به دلیل رنگ قرمز درخشان آن است. علت این رنگ منحصربه‌فرد در سطح مریخ را باید در علم شیمی جستجو کرد. مریخ اتمسفری رقیق دارد که باعث می‌شود ترکیبات آهن اکسید شوند و اکسید آهن در صخره‌ها و شن‌ها به سیاره رنگی قرمز مایل به قهوه‌ای می‌دهد، به همین دلیل به‌درستی سیاره زنگ‌زده نامیده می‌شود.

ما در چند دهه اخیر در مورد مریخ اطلاعات زیادی کسب نموده‌ایم. چندین مأموریت فضایی بدون سرنشین برای کشف سیاره سرخ انجام‌شده است. چندین فضاپیمای مارینر در اواسط و اواخر دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی مدار سیاره را دور زده‌اند، دو فضاپیمای وایکینگ بر روی سطح سیاره نشسته‌اند و اولین تصاویر رنگی از این دنیای بیگانه را ارسال نموده‌اند. به‌تازگی فضاپیمای رهیاب مریخ (Mars Pathfinder) در مأموریت خود از این سیاره دیدن کرده است و یک وسیله نقلیه کوچک به اسم مریخ‌نورد سوجورنر (ساژرنر) سطح سیاره را مورد اکتشاف قرار داده و برجسته‌ترین تصاویر را ارسال کرده است.

دانشمندان همچنان مجذوب مریخ هستند چون شبیه‌ترین سیاره به زمین می‌باشد. برخی از آن‌ها اعتقاددارند امکان مهاجرت به مریخ در آینده‌ای نه‌چندان دور وجود دارد. اگر این سیاره به‌طور کامل مرده نباشد می‌تواند نامزدی برای زندگی بشر در آن باشد. این فرآیند شامل استفاده از مفاهیم بیولوژیکی و شیمیایی مختلف برای ساختن سیاره‌ای گرم‌تر و اتمسفری مهمان‌نوازتر می‌باشد تا انسان بتواند در آن زندگی کند.

تصویر سطح مریخ که توسط مسیریاب مریخ ارسال شده است. در تصویر فاصله کوه های Twin Peaks دیده می شوند.

ویژگی‌های مریخ

مریخ یک سیاره کوچک صخره‌ای می‌باشد که اندازه آن حدود نصف زمین است. هرچند که کوچک است ولی سیاره بزرگ‌ترین‌ها است. مریخ خانه بزرگ‌ترین آتشفشان شناخته‌شده در منظومه شمسی است. المپوس یک دهانه آتشفشانی غیرفعال است که ۱۵ مایل (۲۴/۱ کیلومتر) بالاتر از سطح مریخ ارتفاع دارد، سه برابر بلندترین کوه بر روی زمین یعنی اورست ارتفاع دارد و آن‌قدر بزرگ است که می‌توان آن را از روی زمین دید.

دیگر ویژگی غول‌پیکر سیاره سرخ دره والس مارینرس (Valles Marinares) است، مشابه دره گرند کنیون (Grand Canyon) بر روی زمین اما بسیار بزرگ‌تر، والس مارینرس ۳۰۰۰ مایل (۴۸۲۹ کیلومتر) در امتداد سطح مریخ کشیده شده است و عرض آن ۴۳۵ مایل (۷۰۰ کیلومتر) در عریض‌ترین نقطه می‌باشد. اگر این دره بر روی زمین قرار داشت به‌اندازه عرض ایالات‌متحده از ساحل تا ساحل امتداد داشت!

در طول زمستان در مریخ، قطب‌های این سیاره با ورقه‌های بزرگی از یخ آب پوشیده می‌شود. وجود چندین ویژگی شبیه به بستر رودخانه‌ها در مریخ این ایده را تقویت می‌کند که ممکن است زمانی بر روی مریخ آب جریان داشته است. جو رقیق مریخ عمدتاً از دی‌اکسید کربن تشکیل‌شده است. بادهایی با سرعت ۳۰۰ مایل (۴۸۲/۸ کیلومتر) در ساعت طوفان‌های غباری بزرگی را به راه می‌اندازند که به‌طور دائمی باعث فرسایش و تغییر شکل سطح سیاره می‌شود. باوجود متوسط دمای سطح ۶۰ درجه زیر صفر به نظر نمی‌رسد که مریخ خیلی مهمان‌نواز باشد اما اتمسفر رقیق و فراوانی آب باعث می‌شود که این سیاره نسبت به هرجایی دیگر در منظومه شمسی برای زندگی از شانس بیشتر نامزدی برخوردار باشد. مأموریتی باسرنشین به مریخ در دستور کار آینده قرارگرفته است. پس‌ازآن ما قادر خواهیم بود که بگوییم آیا سیاره سرخ واقعاً یک سیاره مرده است یا خیر.

آمار مربوط به مریخ

 قطر  6794 کیلومتر
 تعداد قمر طبیعی   2
 میانگین فاصله تا خورشید   227940000 کیلومتر 
 دوره حرکت وضعی  24/62 ساعت
 دوره حرکت انتقالی  687 روز
 خروج از مرکز مداری  0/093
 انحراف مداری  1/85 درجه
 انحراف محوری  23/98 درجه
 میانگین درجه حرارت سطح   63- درجه سانتیگراد
 ترکیب اصلی اتمسفر  دی اکسید کربن
 فشار اتمسفر  0/007 بار
 عمق اتمسفر  161 کیلومتر
 قدر ظاهری  2/01-

 

قمرهای مریخ 

 نام   ترتیب   قطر (کیلومتر)  دوره حرکت انتقالی   فاصله (کیلومتر)  سال کشف 
 فوبوس   1  22/2  7/66 ساعت  9/380  1877
 دیموس  2  12/6  30/35 ساعت  23/460  1877


 تعاریف :

حرکت وضعی : چرخش یک سیاره به دور محور گردش خود.

حرکت انتقالی : چرخش یک سیاره بر روی مسیر بیضی شکل به دور خورشید.

انحراف مداری : فاصله زاویه بین صفحه مداری و یک صفحه دیگر، به عنوان صفحه مرجع (معمولا صفحه دایرة البروج یا صفحه استوای سماوی) است. در منظومه شمسی انحراف مداری به زاویه میان صفحه مداری سیارات و صفحه دایرةالبروج، می‌باشد.

دایرةالبروج : مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید نسبت به زمین، بر روی کره سماوی است. این دایره در حقیقت مدار حرکت انتقالی زمین را به دور کره خورشید مشخص می‌کند و در واقع طرح مدار زمین بر کره آسمان است یعنی دایره‌ای است که از تلاقی سطح مدار حرکت انتقالی زمین با کره آسمان که آن را اصطلاحاً فلک ثوابت نامیده‌اند پیدا می‌شود.

انحراف محوری : اصطلاحی در ستاره‌شناسی است و به زاویه بین محور چرخش اجسام و خط عمود بر صفحه مداری آنها گفته می‌شود. طی حرکت جسم در مسیر مداری خود، مقدار انحراف محوری تغییری نمی‌کند؛ اما خط انحراف سیاره در هنگام یک دور گردش کامل به دور خورشید در یک دایره و به میزان ۳۶۰ درجه حرکت می‌کند.

خروج از مرکز مداری : یکی از پارامترهای مداری است که بیانگر مقدار کشیدگی مدارهای بیضوی شکل می باشد. طبق قانون اول کوپلر مدار سیارات دایره ای نیست و بیضی است. برای نمایش شباهت این بیضی با دایره از واحدی استفاده می شود که به آن خروج از مرکز می گویند.

قدر ظاهری : مقیاسی عددی از روشنایی اجرام سماوی که از دید ناظر در زمین است که هرچه مقدار آن کمتر باشد نورانی تر است.

Mars

بهرام - مریخ - مارس

منبع : www.seasky.org

ترجمه کودک دانا

www.koodakedana.ir

زحل

مرداد 25, 1396 18629

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
logo-samandehi

Copyright © 2017 - 2021 koodakedana.ir
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY